“Uğur Mumcu gazeteciliğini özlüyoruz”

“Uğur Mumcu gazeteciliğini özlüyoruz”

MERSİN İZ HABER

24 Ocak 1993’te Ankara’da uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu, aramızdan ayrılışının 30.yılında da unutulmadı. 
Uğur Mumcu için, Mersin Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, Atatürk Parkı içindeki Mumcu anıtında bir araya geldi. Anma töreni 1 dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemi konusunda MGC Başkanı Kaya Tepe bir konuşma yaptı.

“UĞUR MUMCU GAZETECİLİĞİNİ YENİ NESİL GAZETECİLERE TANITMAMIZ LAZIM”

Uğur Mumcu’nun sadece yaşadığı dönemde değil, günümüzde de tüm gazetecilere örnek olabilecek bir gazeteci olduğunu belirten MGC Başkanı Kaya Tepe, “İşlemiş olduğu konular, yaptığı haberlerle gazetecilik örneğini gösterdi. Çok önemli, çok etkili bir gazeteciydi. Araştırırdı, okurdu, sahada olurdu. Hayatını ortaya koyuyordu. Suya sabuna dokunmadan da gazetecilik yapabilir, rahat bir yaşam sürebilirdi ama o gerçekleri yazmayı tercih etti. Rabıta kitabıyla cemaatleri yazdı. Terörü yazdı. Hayali ihracatları yazdı. Onun yazdıklarını gelecek nesillere anlatmamız, Uğur Mumcu gazeteciliğini yeni nesil gazetecilere tanıtmamız lazım. 50 yıllık bir ömre onlarca kitap, binlerce yazı sığdırdı Uğur Mumcu. Bunların hepsi birer tarihi belge niteliğinde” dedi.

“GAZETECİLİK BİR YAŞAM BİÇİMİ”

Eski MGC başkanlarından gazeteci Ali Adalıoğlu da “Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur” sözünü hatırlatarak, gazeteciliğin bir meslek değil, bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çekti. 1975’te Cumhuriyet gazetesinde mesleğe başladığını, uzaktan da olsa onunla çalışma şansı yakaladığını ifade eden Adaloğlu, “Bugün geldiğimiz noktada Uğur Mumcu gazeteciliğine hasretiz. Uğur Mumcu araştırmacı gazeteciliğin öncülerindendi. Birçok gerçeği ortaya çıkardı. Devlet, kontrgerilla, mafya ilişkileri, tarikatlar üzerine çalıştı. Belki onun o dönemdeki uyarıları dikkate alınsaydı 15 Temmuz yaşanmazdı” diye konuştu.
Gazetecinin asli görevinin toplumu bilgilendirmek olduğuna işaret eden Adalıoğlu, “Biz ne yazık ki sonra 30 yılda görüyoruz ki gazeteciler,
okumaz, araştırmaz oldular. Ve bir korkaklık, bir ürperti. Uğur Mumcu bir cesur yürekti. Bir vatanseverdi. Kalpaksız Kuuva-i Milliyeciydi. Atatürkçüydü. Önemli olan gazeteci olarak Atatürk ilkelerinden sapmamak, Atatürk ilkelerini topluma en iyi şekilde anlatmaktır. Dileriz, medya sektöründe trollerin cirit attığı günümüzde yeni Uğur Mumcular çıkar” ifadelerini kullandı.
Eski MGC başkanlarından Ahmet Ünal da, Uğur Mumcu’yu her yıl anan az sayıda gazeteciler cemiyetinden birinin de Mersin olduğunu, bu geleneği yaşatan herkese teşekkür ettiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından gazeteciler Uğur Mumcu’nun anıtına karanfiller bıraktı.