Mersin Üniversitesi’nde ödül ve teşvik töreni

Mersin Üniversitesi’nde ödül ve teşvik töreni

MERSİN İZ HABER

Mersin Üniversitesi’nin akademik ve idari personelinin, öğrencilerinin ve üniversite dışındaki kişi, kurum veya kuruluşların, bilim, sanat ve spor alanlarında özgün ve topluma katkı sunan çalışmalarının desteklenmesi ve göstermiş oldukları üstün başarının ödüllendirilmesine yönelik Mersin Üniversitesi Ödül ve Teşvik Töreni gerçekleşti.
Üniversitenin 
Akdeniz Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe Rektör Prof.Dr.Erol Yaşar, Mersin Deniz Ticaret Odası (MTDO) Meclis Başkanı Jozef Atat, Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr.Ahmet Hakan Öztürk, Genel Sekreter İsa Değirmenci, Rektör Danışmanları , dekanlar, Yüksekokul ve merkezlerimizin müdürleri, daire başkanları, akademisyenler, idari personel ile öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri Doç. Çiğdem Sığırcı ve Doç. Mehmet Özkanoğlu gitar ve şan dinletisi gerçekleştirdi. Dinletinin ardından öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar tarafından çiçek takdim edildi.

“ÜNİVERSİTEMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELİNİ YAPIYORUZ”

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof.Dr. Erol Yaşar, anlamlı günde, büyük ve başarılı aile tablosunu birlikte görmenin kendisini için bir gurur vesilesi olduğunu belirterek, “Konuşmama Atatürk’ün şu sözleriyle başlamak istiyorum; ‘Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır’ Mersin Üniversitesi olarak bizler de Atatürk’ün işaret ettiği bu ilim ordusunun önemli bir parçası olarak azimle ve kararlılıkla üretmeye devam ediyoruz. Bilginin ve aklın üssü olan Üniversitemizi bu doğrultuda geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Liyakati esas alan ve başarıyı ödüllendiren bir üniversite kültürü yaratmanın temel amaçları arasında yer aldığını belirten Rektör Yaşar, “Bu ailenin her bir bireyinin kendini değerli ve mutlu hissettiği bir çalışma ortamı oluşturmak temel hedefimiz. Ayrıca Üniversitemizi, sanayi ile buluşturmak ve tüm paydaşlarıyla ortak iş birliklerini geliştirmek için çabalarımızı da artırma gayretindeyiz. Mersin Üniversitesi olarak ülkemizin teknolojik altyapısını güçlendirmek, bilim ve sanayi alanlarında ilerlemek amacıyla atılan adımların her birinde ayak izimizin olması için var gücümüzle çalışıyoruz. ‘Bugün’ diye başlayarak sonunda ‘Başardım’ diyebilen çalışma arkadaşlarımızı, başarılı öğrencilerimizi ve Üniversitemize önemli katkıları olan dış paydaşlarımızı taltif etmek için bir aradayız” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEMİZ, KENTİMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN BİR AMİRAL GEMİSİ HALİNE GELDİ”


Önemli bir motivasyon kaynağı olan bu törenin altyapısı uzun sürece yayılan hazırlıkların bir sonucu olduğunu dile getiren Prof.Dr.Erol Yaşar, “Bu yıl öncelikle bir ‘Ödül ve Teşvik Komisyonu’ oluşturduk. Söz konusu komisyon, iç ve dış paydaşlarımıza verilecek ödüllerin kapsamını ve içeriğini düzenledi. Komisyonumuzun oluşturduğu Ödül ve Teşvik Yönergesi ile 2023 özelinde ödül alacak kurum ve kişiler belirlendi. Bugün hem iç hem de dış paydaşlarımızın ödüllerini vereceğiz. Değerli çalışma arkadaşlarım ve sevgili öğrencilerim, üniversitemiz sizlerin çalışmaları ile kentimizin ve bölgemizin adeta bir amiral gemisi haline geldi. Hep birlikte Üniversitemizi daha da iyi seviyelere taşıyacağız. Buna inancım tam. Bugün ödül alacak tüm öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı, idari personelimizi ve dış paydaşlarımızı en içten duygularımla kutluyorum. Uzun mesailer harcayarak Ödül ve Teşvik Yönergesi’ni oluşturan Ödül ve Teşvik Komisyonumuz ile törende emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni başarı hikâyelerini ödüllendirdiğimiz bir sonraki törenimizde görüşmek dileğiyle” ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Açış konuşmasının ardından Üniversiteye Katkı Ödülü’nün takdimine geçildi. Bu yılki Üniversiteye Katkı Ödülü’nü, Türkiye’nin en modern Denizcilik Fakültesi binasının inşasını tamamlayarak üniversiteye ve şehre kazandıran Mersin Deniz Ticaret Odası aldı. Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerine ödüllerini ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar takdim etti.

“DENİZCİLİK EĞİTİMİNDE MERSİN’İ BİR CAZİBE MERKEZİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Törende konuşan MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, odanın Mersin’i özellikle denizcilik eğitiminde rekabetçi bir konuma taşıma vizyonuna dikkat çekti. Lokmanoğlu, Mersin’i denizcilik eğitiminde bir cazibe merkezi yapmayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda Türkiye’nin en modern denizcilik fakültelerinden birini Mersin Üniversitesi’ne kazandırmaktan mutlu olduklarını söyledi.

FAKÜLTE, MERSİN ÜNİVERSİTESİ MERSİN DENİZ TİCARET ODASI DENİZCİLİK FAKÜLTESİ ADIYLA HİZMET VERECEK

Üniversite-STK iş birliğinin en iyi örneklerinden biri olan ve MDTO tarafından üniversite için yaptırılan denizcilik fakültesi projesi tamamlanma aşamasında. MDTO’nun eğitim yatırımlarının en büyüğü olan denizcilik fakültesi binası, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün denizcilik eğitiminde belirlediği standartlara göre inşa edildi. Yüksek teknoloji ile donatılan; laboratuvarlar, simülasyon merkezleri ve denizde canlı kalma eğitimlerinin verileceği dalga havuzu gibi eğitim alanları en modern ekipmanlarla desteklenen fakülte, 16 bin metrekare kapalı ve 8 bin metrekare açık alana sahip modern bir eğitim kompleksi olarak planlandı. Çok kısa bir süre içinde Mersin Üniversitesi’ne devredilecek olan fakülte, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi Mersin Deniz Ticaret Odası Denizcilik Fakültesi adıyla hizmet vermeye başlayacak. Üniversiteye Katkı Ödülü’nün ardından tören, Bilim Ödülü’nün takdimiyle devam etti. Sağlık Bilimleri alanında Prof. Dr. Selahattin Çayan ve Fen Bilimleri Alanı’nda ödül almaya hak kazanan Prof. Dr. Nadir Dizge ve Prof. Dr. Caner Özdemir’in ödüllerini Rektör Prof.Dr.Erol Yaşar sundu. Üniversite Tercih Ödülü’nü, gerçekleştirilen üniversiteye girişi sınavı sonrasında ilk 5000 öğrenci arasına giren ve Tıp Fakültesi’ni tercih eden öğrenci Emel Dağtekin kazandı. Emel Dağtekin, ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’ın elinden aldı. Patent,Faydalı Model ve Tescil ödülünü kazanan Eczacılık Fakültesi’nden Doç.Dr.Selda Doğan Çalhan, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof.Dr. İlhami İlhan, Mühendislik Fakültesi’nden Doç.Dr. Önder Albayrak, Doç.Dr. Hüseyin Mutlu, Doç.Dr. İskender Özkul ve Doç. Dr. Rükan Genç Altürk’e ise ödüllerini Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk verdi. Törende TÜBİTAK ile diğer uluslararası ve ulusal bilimsel araştırma projelerinde yürütücü olarak yer alan öğretim elemanlarımıza ve uluslararası bilimsel dergilerde yayını bulunan öğretim elemanlarına Bilimsel Faaliyetlere Teşvik Ödülü yönetim ve dekanlar tarafından takdim edildi. Son olarak, Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri Teşvik Ödülü, Kurumun İşleyiş ve Faaliyetlerine Katkı Ödülü, Yılın Yüksek Lisans, Doktora ve Sanatta Yeterlik Tez Ödülü, Öğrenci Temsil Ödülü ve Aktif Öğrenci Topluluğu Ödülü sahiplerine de belgeleri takdim edildi.
Tören, toplu fotoğraf çekimi ve fuaye alanında gerçekleştirilen kokteyl ile sona erdi.