Oğuz Demirsoy

Oğuz Demirsoy

       

VİTAMİN-MİNERAL DESTEĞİ 


En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim ve isteyen yazının geri kalanını okumasın ve ben bunu yıllardır söylüyorum:
Sağlıklı beslenen sağlıklı bir erişkin insan için vitamin-mineral desteğine gerek yoktur! (tüm bu işten vurgun vuranlar aksini söylese de…)

Dünyanın en saygın, en eski ve en bilimsel tıp dergilerinden biri olan JAMA’da, ABD Önleyici Tıp Hizmetleri Görev Gücü, en son araştırma bulgularını yayınladı. 52’si yeni olan 84 araştırmanın bulgularına göre:
- Sağlıklı ve hamile olmayan bir erişkinin vitamin ve mineral kullanmasının herhangi bir faydası yoktur.
- Hatta bazı risk gruplarında (sigara, asbest teması gibi) vitamin A, E ve beta karotenin zararlı etkileri bile olacağı gösterilmiştir.

Makalenin sonunda bazı diğer kurumların da görüşleri belirtilmiştir; bunlar şöyledir:
- ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri’nin 2020-2025 beslenme tavsiyelerine göre, tüm beslenme ihtiyaçları sağlıklı yiyecek ve içeceklerden karşılanmalıdır.
- Amerikan Kalp Birliği’ne göre, sağlıklı insanlar kendileri için gerekli ve yeterli  besinleri, takviye ya da destek ürünlerinden ziyade, çok çeşitli gıdaları ılımlı bir şekilde tüketerek sağlamalıdırlar.

Yıllardır söylüyorum ve yazıyorum ama bir kez daha özetleyeyim:
Sağlıklı beslenme çok sade basit, kolay ve ucuz bir şeydir. Doğa, sizin için tüm gerekli besinleri, size kendi yakın çevrenizde sunar; Afrika’nın balta girmemiş ormanlarından bir şeyler getirmenize veya mucize yiyecekler peşinde koşmanıza gerek yoktur.

Sadece dört kelimeye indirgeyecek olursak sağlıklı beslenme sebze, meyve, tahıl ve bakliyattır. Sağlıklı beslenmede kesin yasaklar yoktur; çünkü bu yasaklar, o ürüne karşı tam tersine aşırı bir açlık hissi yaratır; yasak yerine azlar ve çoklar vardır.
Sadece vejeteryan beslenerek çok sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz ama arzu ederseniz diğer ürünlerden de ılımlı miktarlarda tüketebilirsiniz.
En bol sebze, bolca bakliyat ve ılımlı miktarlarda, şekeri az çeşit çeşit meyveler ve tam tahıllar güzel bir karışımdır. Ama eğer siz arzu ederseniz bunlara ilaveten yoğurt, peynir gibi süt ürünleri; öncelikle balık, daha sonra da hindi, tavuk ve en az miktarda da siyah et ürünleri ekleyebilirsiniz, keyfiniz bilir. Eğer çok canınız çekiyorsa, ayda yılda bir tatlı yemenin size ne zararı olabilir ki! Dost muhabbetlerinde arada sırada içilen bir-iki kadeh şarap veya benzeri içkilerin bence her zaman bütünsel sağlığa faydası vardır:)
Akdeniz usulü beslenme, çoğunlukla dünyadaki en kaliteli beslenme olarak kabul edilmektedir; bu da zaten yukarıda saydıklarıma denk gelir. Geleneklerinden kopmamış bir köye giderek buna her zaman şahit olabilirsiniz.
Afiyet olsun!